Skup Kultury

Skup Kultury to nie jest zwykły bookcrossing - to wydarzenie kulturalne na najwyższym poziomie.

„Cała Naprzód” specjalnie dla czytelników dobrych książek i słuchaczy świetnej muzyki organizuje największy kiermasz kulturalny jaki widział nasz region. Skup Kultury to projekt kulturalny składający się z dwóch etapów. Pierwszy to zbiórka dzieł kultury tj. książek, płyt CD, płyt winylowyc, filmów, kaset, gier planszowych czy rękodzieła. Uczestniczą w niej gliwickie firmy, lokale, szkoły, a także Biblioteka Miejska czy GCOP. Druga część to Wielki Finał. Podczas finału można nabyć zebrane dzieła kultury za dowolną, zaproponowaną przez siebie kwotę. Towarzyszą temu również inne atrakcje, takie jak występy lokalnych zespołów czy pokazy czerpania papieru. Cały dochód z imprezy przekazujemy na pomoc niepełnosprawnym podopiecznym "Całej Naprzód".


Aktualności dotyczące wydarzenia znajdziecie na stronie www.skupkultury.com


I Wielki Finał Skupu Kultury - 15.06.2014, gliwicki Rynek

Zainteresowanie było tak duże, że impreza rozpoczęła się już na godzinę przed przewidzianym terminem. Przechodniów dźwiękami muzyki przyciągały zespoły Los Darcie i TopDaDok. Uwagę dzieci (a także dorosłych) przyciągnął Łukasz z Czerpalni Papieru Kalander. Każdy kto przybył na Rynek mógł sobie wyczerpać metodą tradycyjną kartę papieru z płatkami chabrów i zabrać ją ze sobą do domu. Impreza organizowana była po raz pierwszy i nie wiedzieliśmy jaki będzie odbiór tego projektu wśród mieszkańców Gliwic. Całość przeszła nasze najśmielsze oczekiwania! Przede wszystkim zaskoczył nas wynik finansowy Skupu. Gliwiczanie udowodnili, że są otwarci na kulturę, ale także na pomoc niepełnosprawnym i w swojej hojności przekazali na szczytny cel…. 7 357,16 zł! Ze względu na to, że koszty organizacji zostały pokryte z Funduszu Małych Grantów Europy Centralnej, całą pozyskaną kwotę przekazaliśmy na pomoc niepełnosprawnym beneficjentom „Całej Naprzód”. 

 

II Wielki Finał Skupu Kultury - 6-7.06.2015, gliwicki Rynek

Tym razem lewą nogą i prawą ręką całego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie "Przed Siebie". Samą imprezę poprzedził m.in. konkurs fotograficzny o tematyce kultury, a także kilka innych konkursów. Skup Kultury podzielił się na dwa dni. W sobotę "Przed Siebie" zapewniło kilkunastu drużynom rozgrywkę w postaci Gry Miejskiej "Skup się na kulturze!". Uczestnicy odbyli długi spacer po Gliwicach połączony z rozwiązywaniem łamigłówek, zagadek i szarad z dziedziny muzyki, literatury i sztuki. Niedziela to Wielki Finał imprezy na Gliwickim rynku. Tym razem do "nabycia" było ponad 7 tysięcy dzieł kultury! Tym razem na uczestników czekała masa atrakcji w postaci wstępu wolnego na kilka warsztatów. Pojawiła się ponownie Czerpalnia Papieru Kalander, tym razem z prasą drukarską. Ze Stowarzyszeniem Melina mogliśmy wykonać piękne zakładki decoupage, a Stowarzyszenie Furum Ceramików pokazało nam co można ulepić z gliny. SARWM przygotował strefę dla najmłodszych, a musk collective design zadziwił nas tym co można stworzyć z taśmy kaset VHS. Do sukcesu SK przyczyniły się także Zespół Szkół Filomata, MBP Gliwice, Klub Filmowy Wrota czy Stowarzyszenie GTW. Za część muzyczną odpowiadały Fifidroki i Dżentelmenels. Osiągnęliśmy wynik finansowy w wysokości 7654,44 zł, który został przekazany na rzecz Szymona Motala. Projekt został dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice.

III Wielki Finał Skupu Kultury - 18-19.06.2016, gliwicki Rynek

Trzecia edycja Skupu Kultury miała miejsce 18-19 czerwca 2016 roku. Finał ponownie organizowany był przez 2 organizacje – Stowarzyszenie Cała Naprzód i Stowarzyszenie Przed Siebie. Inwentaryzacja dzieł odbywała się w bezpłatnie udostępnionych organizatorom pomieszczeniach CH Forum Gliwice przy ul. Lipowej 1 w Gliwicach. 18 czerwca 2016 odbyło się Spotkanie Autorskie połączone z warsztatami z Wojciechem Chmielarzem, autorem kryminałów. Spotkanie odbyło się w Ajnotpf Śląskim Barze Wegetariańskim w Gliwicach przy ul. Kłodnickiej 2. Uczestnicy mogli porozmawiać z autorem na temat jego twórczości oraz uczestniczyć w poprowadzonych przez autora warsztatach. Niedziela to Wielki Finał imprezy na Gliwickim rynku. Do nabycia było prawie 8 000 dzieł kultury. W godzinach popołudniowych zorganizowane zostały warsztaty tematyczne (Wiły wianki wiły – Projekt Czujczuj, Spotkanie z gliną – Agnieszka Chrzanowska-Małys, Exlibris dla każdego – Katarzyna Janecka oraz Przerób sobie T-shirt). Bezpośrednio na płycie Rynku zagrały dwa lokalne zespoły: KSW 4 Blues oraz The Tree. Nawiązano współpracę ze Stowarzyszeniem Melina, Stowarzyszeniem Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży, Stowarzyszeniem GTW oraz Stowarzyszeniem „Podajmy-Sobie-Ręce”. Całkowity dochód zbiórki publicznej wyniósł 10 220,73 zł. Środki te w całości zostaną przekazane na wsparcie leczenia podopiecznych Stowarzyszenia Cała Naprzód.

IV Wielki Finał Skupu Kultury - 25.06.2017, gliwicki Rynek

Czwarta edycja Skupu Kultury miała miejsce 25 czerwca 2017 roku. Inwentaryzacja dzieł po raz kolejny odbywała się w bezpłatnie udostępnionych organizatorom pomieszczeniach CH Forum Gliwice przy ul. Lipowej 1 w Gliwicach. W trakcie Finału odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem Jakubem Żulczykiem. Spotkanie odbyło się w księgarni Mercurius, przy ul. Wyszyńskiego. Uczestnicy mogli porozmawiać z autorem na temat jego twórczości. W spotkaniu wzięła udział grupa około 50 osób. W godzinach popołudniowych zorganizowane zostały warsztaty tematyczne. Na scenie na płycie Rynku zagrały lokalne zespoły – KSW4Blues oraz Pterodaktyl. W trakcie realizacji całego zadania współpracowano z gliwickimi organizacjami pozarządowymi - Fundacją Marco Pomaga, Stowarzyszeniem Melina, Stowarzyszeniem Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży, Stowarzyszeniem GTW. Całkowity dochód zbiórki publicznej wyniósł rekordowe 12 225,36 zł. Środki te w całości zostaną przekazane na wsparcie leczenia podopiecznych Stowarzyszenia Cała Naprzód.

V Wielki Finał Skupu Kultury - czerwiec 2018, gliwicki Rynek

Zapraszamy już wkrótce!

 

Aktualnosci
Konkurs Fotorgaficzny "Tu czytam!" w ramach Skupu Kultury 2018
Gra miejska "Znajdźki Terenowe"
Newsletter
Zapisz się do newslettera jeśli chcesz otrzymywać informacje na temat imprez organizowanych przez Stowarzyszenie "Cała Naprzód"
Copyright © 2011 FineCMS - Design & Engine - strony www - FineCMS.pl